Ειδήσεις

Τρικαλινοί Δρομείς στον Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης

Στον ομορφότερο νυχτερινό αγώνα δρόμου συμμετείχαν οι Σπαρτακοι Δρομείς Τρικάλων όπου συμμετείχαν περισσότεροι από 25.000 δρομείς και θεατές. Η συμμετοχή δρομέων κάθε ηλικίας, από 12 έως 82 ετών, οι σπουδαίες επιδόσεις των πρωταθλητών από την Ελλάδα και απ’ όλο τον κόσμο, καθώς και οι εκπλήξεις που είχαν ετοιμάσει οι διοργανωτές, δημιούργησαν ένα ανεπανάληπτο θέαμα στην Θεσσαλονίκη.
Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε με τη δύση του ήλιου στις 18:45, από το Λιμάνι της Θεσσαλονίκης, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε στο Λευκό Πύργο.
Νικητής αναδείχθηκε ο Ζαν Μπαπτίστ Σιμουκέκα από τη Ρουάντα με χρόνο 1 ώρα 06:15, αφήνοντας πίσω του τον Κενυάτη Χοσέα Κιμέλι Κισόριο (1 ώρα 06:42), ενώ την τριάδα των μεταλλίων έκλεισε ο ταχύτερος Έλληνας της κούρσας Γιώργος Μενής με χρόνο 1:08:26.
Στην κατηγορία των γυναικών, θριάμβευσε η Βίβιαν Τζέροπ Κεμπόι από την Κένυα με επίδοση 1:18:00, με δεύτερη τη Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο (1: 20:10) και τρίτη τη Ρουμάνα Αντέλα Παουλίνα Μπαλτόι (1:20.32).
Η μεγαλύτερη νυχτερινή γιορτή της χώρας είχε και πάλι εκπληκτικά μεγέθη συμμετοχών: εκκίνηση πήραν 15.903 δρομείς που παρέλαβαν τον εξοπλισμό τους από το Κέντρο Εγγραφών (3.550 συμμετέχοντες στον Ημιμαραθώνιο και 12.353 στο Δρόμο 5.000μ.).Ανάμεσα τους συμμετείχαν πάρα πολλοί Τρικαλινοί δρομείς !!!
Οι Σπάρτακοι Δρομείς πέτυχαν πολύ καλές επιδόσεις και προσωπικά ρεκόρ με καλά πλασαρίσματα στις κατηγορίες τους!!
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΡΑΓΟΡΗΣ με επίδοση 1:22:44 τερμάτισε: 6ος στην Κατηγορία του & 43ος Γενικής !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΙΑΔΗΣ πέτυχε ατομικό ρεκόρ με επίδοση 1:30:08 τερματίζοντας 12ος στην Κατηγορία του & 127ος Γενικής!!!
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΤΣΙΑΣ (ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΔΡΟΜΕΑΣ) με επίδοση 1:34:02 197ος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση!!
ΧΟΥΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ με επίδοση 1:40:48 τερμάτισε 423ος πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!
ΧΟΥΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ με επίδοση 1:44:39 τερμάτισε 586ος πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!
ΒΑΒΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ με επίδοση 1:45:30 τερμάτισε: 626ος πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ!!
ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ με επίδοση 1:58:38 πραγματοποίησε καλή εμφάνιση!!
Άτυχος στάθηκε ο γνωστός στο δρομικό κίνημα ΝΤΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ο όποιος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα λογω τραυματισμού.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τον γνωστό δρομέα Μαγκούφη Κώστα ο οποίος με την εμπειρία του οδήγησε κατά την διάρκεια του αγώνα νέους δρομείς ώστε να επιτύχουν προσωπικά ρεκόρ δίνοντας μαθήματα άμιλλας & ήθους!!!